Resmi Satış Sitesi
orijinal ürün
çay kapıda ödeme ücretsiz kargo zayıflatır mı

zayıflama

Gelecekteki Yaşamda Sağlık

Egzersiz yapmanın önemi göz ardı edilemez. Düzenli yürüyüşler yapmak ve yüzmek, eğer sürdürebiliyorsanız çok yararlıdır. Egzersiz kan dolaşımına yar­dımcı olur ve kasları gergin tutar. Önemli olan bedenin düzenli çalışması­dır, bu sağlandıktan sonra yaşlılıkta sağ­lıklı bir yaşam sürmemeniz için hiçbir neden kalmaz. İyi ve sıkı giyinirseniz, yürüyüşleri kışın da sürdürebilirsiniz. Eve ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı olanlar da egzersiz yapabilirler. Bir fizik tedavi uzmanı yöntemi gösterip yar­dımcı olabilir.

Yıllar ilerledikçe, özellikle havanın soğuk olduğu günlerde insan yataktan çıkmak istemez. Bu sağlık açısından çok zararlıdır! Bütün gün yatmak eklemleri sertleştirir ve yataktan kalkmak her gün biraz daha güçleşir. Her gün belirli bir saatte kalkmaya özen gösterin; yağmur­lu günlerde, konuk beklemediğiniz za­manlarda ve tatil günlerinde de aynı sa­atte ayakta olun. Her gün belirli bir sa­atte kalkmanızı sağlayacak çekici işler bulun.

İleri yaşlarda egzersiz kadar kiloya dikkat etmek de önemlidir. Şişmanlık iç organlarda, kalpte, bacaklarda ve ayak­larda yük oluşturur. Bu da hastalık ve hareketsizlik riskini kabullenmek de­mektir. Sabit gelirliyseniz tatlı, ekmek, reçel, bisküvi yeme olasılığınız artar; ama yine de bunların yerine yumurta, peynir ve pişirilmesi kolay etler yemeye çalışın. Ezgersizde olduğu gibi perhiz­de de disiplin gerekir. Protein, meyve çok az karbonhidrat ve çok az yağ, ruh­sal ve fiziksel sağlık için en uygunudur. Yiyecekler bedeni olduğu kadar beyni de besler.

Sigara ya da içki tiryakileri yaşlılık­larında bu alışkanlıklarına son vermek için bir neden göremezler. Ama ileri yaş­larda bu iki alışkanlık yüzünden yaka­lanılan hastalıkların oranı yüksektir. Bu yüzden sigara ve içki içmeye son vermek gerekir. Kalp ve akciğer hastalıklarının sigarayla, karaciğer hastalıklarının ise içkiyle yakın ilişkisi vardır.

Akıl sağlığı

Erkeklerin yaşamlarındaki en zorlu dönemlerden biri emekliliktir. Ancak bu, günümüzde çalışan kadınlar için de geçerli olmaya başlamıştır. Birçok in­san, zamanını nasıl geçireceğine ilişkin plan yapamadan emeklilikle yüz yüze gelmektedir. Başlarda yataktan çıkma­mak ve sağda solda gezinmek hoş ola­bilir; ama birkaç ay sonra sıkılmaya başlarlar. Bu nedenle emeklilik dönemi­niz için gerçekçi planlar yapın. Emekli olmadan önce, ilgilendiğiniz konularla ilgili etkinliklere katılın, yaşamınızı emeklilik öncesinde dolu hale getirme­ye bakın. Belirli günleri eski arkadaşla­rınızla görüşmeye ayırın. Oturduğunuz yerde gidebileceğiniz türde bir lokal ya da kulüp olup olmadığım araştırın. Oku­mak ve resim yapmak gibi etkinlikler ya­şamınıza renk katar ve konuşma konusu sağlar. Konuklarınızla sırt ağrılarınız ye­rine son yaptığınız resmi konuşmanız da­ha ilgi çekici olur. Sizi ziyarete gelenlerle ilgilenin, onlara yaşamlarıyla ilgili soru­lar sorun, yalnız sizinkinin ne kadar zor olduğunu anlatmakla yetinmeyin. Baş­kalarıyla ilgilenirseniz, siz de ilgi çekici olursunuz.

Birçok kişi yaşlılığın getirdiği fiziksel değişikliklerden korkar. Oysa buna hiç gerek yoktur. En sık yakınma konusu bellektir; ama bu bile üzerinde durula­cak kadar önemli değildir. Yeni bir işi öğrenme yeteneği, soyut kavramlara yakınlık ve tartışabilme gücü yaşlılıkta azalır. Kuşkusuz bu herkes için geçerli değildir. Doksan yaşına gelmelerine kar­şılık, zihinleri çok iyi çalışan insanlar da vardır. Büyük olasılıkla burada kalıtı­mın da rolü vardır, ama yaşlı yaşamı üzerine incelemeler yapmış uzmanlara göre, çevresiyle yaşamı boyunca çok ilgilenmiş kişiler, yaşlılıklarında da akıl sağlıklarından bir şey yitirmemektedir. Hatta günümüzde doktorlar, ciddi zi­hinsel yetersizliğe yaşlılığın değil, has­talığın neden olduğuna inanmaktadır­lar.

Yandex.Metrica